Zkrocení mnoha záložek v prohlížeči


3 minuty | 502 slov


Máte v prohlížeči pravidelně otevřených 20 a více karet najednou? Zde je tip, jak si v nich udělat pořádek a neztratit ty, které chceme mít vždy po ruce.


Většina naší práce se v dnešní době odehrává v internetovém prohlížeči. Přitom od práce „na stole“ se moc neliší. To, co se nám na stole projevuje ve formě hromadících se složek a papírů, můžeme v prohlížeči vidět ve formě otevřených oken a záložek.

Někdo si nechává záložky všech rozdělaných projektů otevřené. Pak může být těžké se v tom vyznat.

Někdo má naopak strategii čistého stolu a vše při ukončení práce pozavírá. Pak je třeba všechno znovu vyťukat. Tak jako včera, zítra i pozítří.

Možná vás už napadlo, že by bylo hezké, kdyby i ten prohlížeč měl pořadače a šuplíky. A on je má! Jen o nich často nevíme či je nepoužíváme naplno.

Ty pravidelné


Každý prohlížeč má k dispozici možnost ukládání záložek. A to jak na lištu záložek či seskupeně do adresářů.

Tento způsob seskupování záložek pod adresáře používám pro stránky, kam chodím opakovaně, jako je přístup do správy mého webu, do informačního systému fakulty či fitka, kde si rezervuji hodiny.

Na některé chodím často, a tak si je i pamatuji. Do některých systémů zavítám jednou za půl roku a na odkaz si nevzpomenu. Čím méně na ně chodím, tím důležitější je jejich přítomnost právě v adresáři záložek.

Ty průběžné


To mohou být aktuální pracovní či osobní projekty, které trvají omezenou dobu. Pár vlastních příkladů z posledního týdne:

  • Prozkoumávám téma pro své školení nebo blog. Otevřeno několik záložek s texty, videi a obrázky pro inspiraci. Práce je to na mnoho hodin roztažených do několika dnů.
  • Pro předmět Základy projektového řízení mám záložku s informačním systémem univerzity, pak správu předmětu, záložku s Trellem, kde si se studenty zkoušíme týmovou kooperaci, několik záložek s odevzdanými úkoly, které právě porovnávám.
  • Promýšlíme víkendový výlet. To jsou záložky s tipy na místa, která navštívit, ubytování, možnosti dopravy apod.

Věřím, že i vás napadají další možnosti vzhledem k situacím, které v životě zažíváte vy.

Abych se v tom vyznal, bylo by dobré mít otevřeny jen ty záložky, na kterých zrovna pracuji. Ale kdo to má zavírat a pak dohledávat a otevírat stále znova?

Síla seskupování


Průběžné skupiny záložek se mi nechce formovat do adresářů záložek prohlížeče, neboť bych je také musel pravidelně upravovat a promazávat. Také to neřeší nutnost jejich postupného zavírání a otevírání.

Pomáhám si proto rozšířením TabCloud, které je dostupné pro Chrome.

Díky tomuto rozšíření si mohu uložit či vyvolat všechny potřebné záložky najednou. Deset karet na dosah pár kliků. Skupiny záložek lze též pojmenovat a stránky mezi nimi přesouvat.

Není to archiv


Samozřejmě, že popsané nástroje nejsou náhrada pro ukládání důležitých odkazů či článků do archivu. Jsou to však ideální pomocníci pro práci s aktuálními projekty nebo těmi, které běží na pozadí a je třeba se k nim občas vrátit.

Tento způsob správy záložek mi pomáhá šetřit čas a udržet přehled a pořádek u projektů, kde pracuji s více stránkami najednou.

Přeji vám přehledné brouzdání informačními řekami internetu.

Publikováno: 29.06.2018; aktualizace: 09.04.2020
Titulní fotografie: Soraya Irving

ZPĚT NA SEZNAM ČLÁNKŮ